Jesteś tutaj:

Święto Narodowe Francji

Data: 19.07.2018 r., godz. 08.00    850
Członkowie Zarządu Powiatu Marta Rajchert oraz Adam Łossan wzieli udział w uroczystości zorganizowanej z okazji Święta Narodowego Francji. Gospodarzem wydarzenia był Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce.
To dla nas wielka przyjemność że możemy Państwa gościć. Gorąco dziękuję przedstawicielom polskiego rządu i parlamentu, którzy nas zaszczycili swoją obecnością w dniu święta narodowej zgody. Cieszy mnie również obecność wielu nowych przyjaciół poznanych w ciągu ostatnich dwóch lat – przywitał gości francuski ambasador.

Gospodarz przypomniał także o styczniowych wydarzeniach w Pakistanie, gdzie  tragicznie zakończyła się polsko-francuskiej ekspedycja na Nanga Parbat:  Tegoroczne święto 14 lipca przebiega także pod znakiem sportu. Wszyscy przeżywaliśmy losy wyprawy, która wyruszyła na Nanga Parbat na ratunek Elizabeth  Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Niektórzy pośród bohaterów tej akcji są wśród nas: Jarosław Botor i Piotr Tomala a także inni członkowie polskiej wyprawy na K2. Francja o nich nie zapomina. Ponownie kieruję do nich wyrazy podziwu i wdzięczność.

Na zakończenie ambasador podkreślił, że dzień 14 lipca jest też dobrą okazją do świętowania wielowiekowej przyjaźni łączącej Francję i Polskę a szczególnie w obecnym roku. Jak wiadomo świętujemy jednocześnie stulecie zakończenia pierwszej wojny światowej  oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.