Jesteś tutaj:

Każda gmina może otrzymać środki na szkolenia informatyczne i utworzenie bezpłatnych hotspotów dla mieszkańców!

Data: 12.07.2018 r., godz. 14.00    1027
Wszystkie gminy z województwa mazowieckiego mogą otrzymać pieniądze na przeprowadzenie darmowych szkoleń informatycznych dla mieszkańców oraz utworzenie darmowych hotspotów na swoim terenie. Projekty są całkowicie finansowane ze środków funduszy europejskich przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i nie wymagają wkładu własnego ze strony samorządów.

Projekt Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych
Wielu Polaków, w tym osoby starsze, niepełnosprawni, czy mieszkańcy małych miejscowości, nie radzi sobie z nowymi technologiami – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji. - We współczesnym świecie bez umiejętności informatycznych nie możemy w pełni korzystać z dostępu do informacji, wiedzy i kultury. Naszym celem jest likwidacja tych dysproporcji. Chcemy, żeby wszyscy obywatele mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i swobodnie z nich korzystali. Szkolenia, które za darmo mogą przeprowadzić gminy są szansą na zdobycie tak potrzebnych umiejętności i wejście pewnym krokiem do ery cyfrowej.

Warunkiem udziału jest przygotowanie przez gminę projektu szkoleń do 150 tys. złotych i złożenie wniosku przez stronę internetową www.fpgp.eu, prowadzoną przez Fundację Promocji Gmin Polskich, jednego z operatorów w tym regionie.

- Naprawdę warto wziąć udział w tym projekcie. Gminy mogą dać swoim mieszkańcom wspaniały prezent: darmowe szkolenia, blisko miejsca zamieszkania, umiejętności użyteczne w życiu codziennym oraz sprzęt, który po projekcie będzie mógł zasilić infrastrukturę szkół - podkreśla Wojciech Szajnar, Zastępca Dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Projekt umożliwia poznanie i oswojenie nowoczesnych technologii. Uczestnicy otrzymają narzędzia, które nauczą ich m.in. poszukiwania informacji w internecie, komunikacji online, obsługi oprogramowania, korzystania z e-usług. Szkolenia przekażą też wiedzę w wielu obszarach tematycznych, np. Rodzic w internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społecznościowych, Tworzę własną stronę internetową (blog), Rolnik w sieci, Kultura w sieci.

- Zapraszam wszystkich samorządowców do kontaktu z nami – pomożemy Wam w złożeniu wniosku oraz w jego realizacji. Na organizację szkoleń gmina otrzyma 100% dofinansowania. Pokryjemy wydatki na sprzęt komputerowy, na wynagrodzenia instruktorów oraz na organizację spotkań, w tym catering i wynajem sali. Nie zapominamy również o konieczności odpowiedniej promocji wśród mieszkańców - powiedziała Katarzyna Ustrycka, Kierownik projektu w Fundacji Promocji Gmin Polskich.

Więcej informacji o trwających naborach na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Projekt WIFI4EU

Program WiFi4EU jest dedykowany dla podmiotów administracji lokalnej. Środki z programu przeznaczone zostaną na pokrycie pełnego kosztu sprzętu i instalacji. Z kolei beneficjent będzie zobowiązany do pokrycia kosztów podłączenia do Internetu oraz utrzymania sprzętu w dobrym stanie przez co najmniej 3 lata. Pokryje również koszty związane z procedurą przetargową.
Program WiFi4EU jest realizowany w drodze uproszczonej procedury, czyli za pomocą wniosków składanych przez Internet, płatności bonami oraz prostych wymogów w zakresie monitorowania.
Podmioty powinny zgłaszać projekty dotyczące wyposażenia w Wi-Fi miejsc, w których nie ma dostępu do prywatnych ani publicznych sieci bezprzewodowych o podobnej charakterze. Obecnie trwa proces rejestracji podmiotów, które będą mogły złożyć wniosek podczas kolejnych zaproszeń do składania wniosków właściwych. Proces rejestracji odbywa się tylko i wyłącznie na serwerach Komisji Europejskiej.

Więcej informacji na stronach: http://www.wifi4eu.pl/ oraz https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/faq/wifi4eu-pytania-i-odpowiedzi