Jesteś tutaj:

Uczczono pamięć o ks. Sylwestrze Zychu

Data: 12.07.2018 r., godz. 12.40    1152
11 lipca br. w Bazylice Mniejszej św. Trójcy w Kobyłce odprawiono mszę św. w intencji kapłana ziemi wołomińskiej ks. Sylwestra Zycha. Mszę św. celebrowali ks. dr Andrzej Rusinowski oraz ks. Mariusz Włodkowski.
Po Mszy św. rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz samorządowych a wśród nich wicestarosta wołomiński Adam Łossan, zastępca burmistrza miasta Kobyłka Piotr Grubek z radną miasta Kobyłka, przedstawiciele burmistrza miasta Ząbki - radni Rady Powiatu Wołomińskiego Małgorzata Zyśk i Sławomir Pisarczyk oraz przedstawiciele stowarzyszenia im. ks. Sylwestra Zycha złożyli kwiaty na grobie rodzinnym księdza. W imieniu rodziny siostra tragicznie zmarłego księdza podziękowała wszystkim przybyłym na uroczystość za pamięć o bracie.


Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej uroczystości - 30. rocznicy śmierci ks. Sylwestra ZychaKs. Sylwester Zych – urodził się w Ostrówku, mieszkał w Lipinkach (parafia Duczki), ukończył szkoły w Duczkach i Zielonce, pracował jako wikariusz w Tłuszczu. Duszpasterz środowisk niepodległościowych. W 1982 oskarżony w procesie pokazowym o próbę obalenia ustroju PRL siłą i przynależność do organizacji zbrojnej. Więziony w latach 1982 - 1986. Osaczony i prześladowany przez komunistyczne służby specjalne. W nocy 11 lipca 1989 ciało księdza Zycha znaleziono na przystanku PKS w Krynicy Morskiej. Pośmiertnie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.