Jesteś tutaj:

ZSTZ Radzymin na stażu w Londynie

Data: 12.03.2018 r., godz. 12.00    681
Grupa 20 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka z Radzymina 3 marca 2018 r. wróciła z dwutygodniowej praktyki zawodowej w Londynie w Wielkiej Brytanii.
Praktyka odbywała się w ramach projektu „Praktyki zawodowe uczniów ZSTZ Radzymin w krajach Unii Europejskiej”, który realizowany jest w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Uczestnicy projektu to 19 uczniów z 3 klasy o kierunku technik informatyk: Górski Sebastian, Troszczyński Dawid, Kowalik Tomasz, Przyszewski Krystian, Przybysz Adrian, Milczarek Mateusz, Gurda Konrad, Mateusiak Konrad, Świętochowski Krzysztof, Winek Szymon, Wróblewski Przemysław, Kozobowski Dawid, Mularczyk Łukasz, Rosa Kamil, Kycia Dawid, Zarzycki Karol, Paczuski Michał, Kryśkiewicz Konrad, Stępień Marcin oraz jeden uczeń z klasy czwartej o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych – Dawid Pawlak.

Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Małgorzata Zwolska– nauczycielka języka angielskiego i pan Łukasz Bryk – nauczyciel przedmiotów informatycznych.

Staże zawodowe dla uczniów w Londynie zorganizowała firma ADC College, z którą szkoła współpracuje od pięciu lat. Uczestnicy mieszkali u angielskich rodzin w dzielnicach Północnego Londynu, gdzie mieli zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Miejsca pracy to firmy komputerowe, biblioteki, biura, organizacje charytatywne oraz hotel.

Pierwszy dzień zaczął się dla uczestników wcześnie rano, już o 7.30 lądowanie na lotnisku Luton w Londynie, potem zapoznanie z rodzinami i szybki lunch, a następnie pierwsza wycieczka na stadion Wembley i zwiedzanie stadionu z przewodnikiem.
Od poniedziałku 19 lutego 2018 uczniowie rozpoczęli dzień od zajęć wprowadzających na temat: komunikacji miejskiej w Londynie, poznania zasad kultury i obyczajów, tolerancji i zachowania się w miejscu pracy, a następnie mapami w ręku wyruszyli do miejsc pracy. Na pozór skomplikowana komunikacja miejska w Londynie okazała się prosta i czytelna dla wszystkich uczestników.
W weekend stażyści mieli zorganizowane wycieczki do kolejnych atrakcji turystycznych w Londynie: Madame Tussauds, London Eye, Royal Air Force Museum, Tower of London, Buckingham Palace.
Staż zawodowy w Londynie to wyjątkowa okazja do zdobycia ciekawego doświadczenia zawodowego popartego dokumentem Europass. Oprócz tego, każdy uczestnik sprawdził i doskonalił swoje umiejętności językowe, poznał kulturę i obyczaje Londyńczyków oraz zwiedził atrakcje turystyczne tego miasta.

Obecnie uczestnicy stażu przygotowują prezentację, na której podzielą się rezultatami i wrażeniami z praktyki zawodowej w Londynie.

W ramach projektu „Praktyki zawodowe uczniów ZSTZ Radzymin w krajach Unii Europejskiej” kolejne dwie grupy uczniów z ZSTZ Radzymin przygotowują się do wyjazdu na staże zagraniczne. Uczniowie z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych - 16 osób - jedzie na dwutygodniowe praktyki do Turynu ( Włochy) w maju 2018 roku. Następnie w czerwcu 2018 roku, grupa 8 osób z kierunku technik architektury krajobrazu i 8 osób z kierunku kelner, jedzie do Irlandii do miasteczka Youghal, niedaleko Cork, gdzie będą zakładać zieleń na osiedlu (architekci krajobrazu) lub pracować w restauracjach ( kelnerzy).

W Zespole Szkół Techniczno – Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie projektu unijne, w ramach których uczniowie z każdego kierunku kształcenia wyjeżdżają na staże zawodowe do krajów Unii Europejskiej realizowane są od 2012 roku. Staże odbywały się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i Irlandii. Szkoła biorąc udział w programach unijnych stwarza uczniom możliwość zdobycia interesującego doświadczenia zawodowego, otwiera ich na europejskie rynki pracy i uwrażliwia na różnorodność kulturową Europy.